Kto vyrába vaše vaky?

Fashion Revolution je medzinárodná iniciatíva, ktorá vznikla v Londýne ako reakcia na pád bangladéšskej odevnej továrne Rana Plaza. V jej troskách vtedy zahynulo  1130 ľudí a viac než 2500 bolo zranených. Od tej doby si každý rok vo viac než 100 krajinách sveta pripomíname túto udalosť ako memento toho, že sa módny priemysel stal neudržateľným a že je na nás ako konzumentoch, aby sme tento systém zmenili k lepšiemu. Ako?

V priebehu Fashion Revolution Week, ktorý prebieha od 22.4. do 28.4.2019 sa snažíme vyvíjať tlak na značky v módnom priemysle, aby boli transparentné a ukázali verejnosti, kto a v akých podmienkach šije oblečenie ktoré nosíme. K zapojeniu sa do tejto kampane stačí pár jednoduchých krokov:

  1. Odfoť sa v kúsku oblečenia naruby, aby bolo vidieť štítok značky výrobcu.
  2. Fotku nahraj na sociálne siete.
  3. Príspevok označ hashtagmi #whomademyclothes a #fashionrevolution

Značka WakiVaky sa do aktivít iniciatívy Fashion Revolution zapája už takmer 5 rokov. Naše produkty vyrábame udržateľne počas celého roku, ale v tento týždeň sme sa rozhodli spraviť niečo navyše – predstaviť vám ženy, ktoré skutočne stoja za výrobou vašich obľúbených vakov či ľadviniek. Dnes si predstavíme dve z nich.  

Jaja

Volám sa Jana Medvecká, mám dve deti, som z Liptovského Mikuláša a moja najväčšia záľuba je šitie. Pracovala som 10 rokov vo veľkej spoločnosti, ako dizajnér. Na začiatku tohto roka som dala výpoveď a začínam opäť od nuly. K šitiu sa venujem už 20 rokov, nikdy som však nebola zamestnaná ako krajčírka. Najviac ma baví šiť sukne a šaty pre dámy na zvláštne príležitosti, ale aj hračky, či zimné oblečenie. A prečo šijem pre WakiVaky? Samozrejme v prvom rade sebarealizácia. V druhom rade, zarobiť si prácou, ktorá ma baví.

Janajpg

Andrea

Volám sa Andrea, mám 40 rokov. Pochádzam z Rajeckej doliny, no dnes žijem v Galante, kde sa mi narodil syn Andrej, ktorý má dnes 8 rokov. Radi chodíme po výletoch po starých hradoch a zámkoch. Moja veľká vášeň je aj šijací stroj. Rada sa hrám so zbytkami látok. Pre niektorých ľudí je to odpad no pre mňa poklad. Pred a po materskej dovolenke som väčšinou pracovala v obchode.  Pretože po materskej väčšinou žena  zoberie hocijakú prácu, len aby sa prispôsobila potrebám dieťaťa. Ako krajčírka som však pracovala 10 rokov, väčšinou v zákazkových krajčírstvach, no dostala som sa aj na pasovú výrobu čo však netrvalo dlho. Pri šití totiž milujem drobné veci a detaily, nie aby mi niekto nestál za chrbtom. Rada šijem bábiky, no treba veľa času kým je jedna hotová. Tu si rada tvorím vlastnú kompozíciu látok, tak ako to cítim ja.

Prečo šijem pre WakiVaky? No preto lebo ma raz dávno zaujal článok o mladej dievčine. Hľadala krajčírky, ktoré by jej pomohli pri realizácií jej snov a myšlienke recyklovať. Tak som jej napísala a od tej doby spolupracujeme. Pomaly to už budú hádam aj tri roky. Ja to robím srdcom, chcem pomôcť, no samozrejme aj zárobok je pre mňa dôležitý, bez toho by asi nič nefungovalo. A robím to hlavne pre tú osobu, ktorá má toto všetko na svedomí a váži si prácu každej jednej krajčírky. Za to ti patrí veľké ďakujem. ♥️

andrea 2jpg