Prečo sme Marcusa zobrali do tímu WakiVaky

Radi by sme ti predstavili kreatívnu súčasť tímu WakiVaky módneho návrhára a dizajnéra Marcusa Darsena. Jeho umelecká duša obzvlášťňuje nielen naše vaky. Marcus sa vyznačuje tým, že veľmi rád recykluje akýkoľvek odpad. Keď ho zaujme nejaký kúsok na vyhodenie, vie ho pretvoriť na úžasné veci. Z odpadu tvorí jedinečné kostýmy, sošky a iné umelecké predmety, aké svet nevidel.

Možno si pamätáte kolekciu vakov “Love, Peace & Candies”, čo bola naša prvá spolupráca s Marcusom. Pozbierali sme zvyšky látok, ktoré mu ostali z jeho návrhov oblečenia a skombinovali ich s našimi - spoločná kolekcia s Marcusom.

Inokedy nám zas poskytol bizardné kostýmy na točenie videa, čím vzniklo naozaj zaujímavé spojenie extravagantnosti a vakov. Vydarené spolupráce a spoločný záujem o využitie druhotných surovín nás spojili do jedného tímu a dnes Marcus pracuje na nových strihoch a prototypoch našich produktov. Máte sa na čo tešiť!
5klavirjpg

O svojich začiatkoch prezradil, že vstup do dizajnérskeho sveta nebol prechádzka ružovou záhradou. ,,Niekedy som nevedel ani naštartovať pokazený šijací stroj, predtým som si musel zavolať opravára. Teraz už viem 90% zvládnuť sám, ale to je iba technická stránka.”

Čo sa týka strihov a dizajnu, vždy je sa čo učiť. Vždy príde nová výzva. Aj marketing a schopnosť svoje návrhy patrične odprezentovať je celá veda. ,,Veľakrát som padol “nahubu”, no to všetko ma posunulo.” Je to o tom naučiť sa pokore, úcte a o tom nechať si poradiť. Marcusovi dala veľa aj spolupráca so skúsenejšími umelcami. Momentálne spolupracuje aj s tvorcom filmových a divadelných kulís. ,,Naučil ma techniky spracovania materiálu, ktoré by som sa nenaučil ani v škole. To ma veľmi posúva vpred."

marcus1JPG

,,Toto je moja maturitná práca z roku 2008 s názvom Variabilita. Symbolizuje to, ako sa človek v tejto dobe pomaly mení na stroj. Prichádza o svoju slobodu a pod tlakom sa z neho stáva iba naprogramovaný robot, ktorý sa snaží prežiť v tejto spoločnosti. V tomto čase začala aj moja “smetiarska kariéra,” dodáva s úsmevom.

Marcus zbiera veľa vecí, v ktorých vidí potenciál. ,,Radšej zrecyklujem staré veci umelecky, ako kupujem nové. Veľakrát sú oveľa zaujímavejšie, majú za sebou príbeh.” Nie je to však tak, že sa hrabe v odpadkových kontajneroch. Naposledy sa mi podarilo zachrániť peknú kopu skúmaviek z bývalého chemického laboratória. Vznikla z nich vesta ku kostýmu. ,,Stačí mať nápad a náladu. Raz som rozbil obraz a bolo mi ľúto vyhodiť to množstvo črepov. Nakoniec z toho vznikli sošky, ktoré potom boli trofeje v súťaži.”
29341345_2084005271613877_281940403_njpg

Najviac ho však baví výroba kostýmov. Spája sa v nich bizardná móda a jedinečnosť, kde môže využiť svoju kreativitu. Ponúkajú mu možnosť nepracovať iba s látkou, ale kombinovať viacero materiálov. Momentálne Marcus vymýšľa vylepšené strihy na batohy WakiVaky a skúša nový materiál, z ktorého možno už čoskoro uvidíte výrobky aj v našom e-shope.

A čo odpovedal na otázku čo nosí vo svojom vaku?

,,Najmä jedlo. Beriem si ho na nákupy namiesto igelitovej tašky. Príde mi to viac ekologické, igelitky by sa mali prestať vyrábať.”

:P súhlasíme


Autorka článku: Martina Ditrichová