Vieš kto vymyslel a nakreslil logo WakiVaky?

Tí z vás, ktorí poznáte značku WakiVaky od jej vzniku - čiže od školských čias, kedy bola založená, pravdepodobne poznáte aj meno Martin Mjartan. Martin, dnes už doktorand a vyučujúci na STU v Bratislave, rád svojim zmyslom pre umenie pomáha druhým a inak tomu nebolo ani v našom prípade. No vráťme sa pekne na začiatok... Ako teda vzniklo logo WakiVaky?

DSC_0305jpg

Bolo to niekedy na jar v roku 2014, keď som sa v škole prihlásila na voliteľný predmet o podnikaní. Hlavným cieľom bolo ako inak, vymyslieť a zrealizovať podnikateľský nápad. V tomto čase som bola v druhom ročníku na bakalárskom stupni FMUK a povedzme si na rovinu, boli to krásne časy s množstvom voľného času na vymýšľanie. S Martinom sme sa spoznali v našom spoločnom rodnom meste Považskej Bystrici a na internátoch v Mlynskej doline sme spoločne vymýšľali veľmi radi.

14040050_811565495609760_40225473261147756_njpg

Raz večer, keď sme sedeli na izbe č. 48 v bloku C na átriákoch, hovorím Martinovi: „Do zajtra mám vymyslieť názov a logo pre náš podnikateľský nápad do školy.“ Slovo „vymyslieť“ (a možno aj nejaký ďalší input :P) v nás okamžite vzbudil kreatívneho ducha a začali sme tvoriť. Ja slovne a Mjartan na papier. Keďže v tom čase sme sa ničím príliš dlho netrápili,  o pár minút, možno hodín, bol názov aj logo na svete.

1601112_10201540466585711_263067644_njpg

V škole mi profesori trocha oponovali, že to nie je dobrý názov, pretože sa zložito píše (W, V, i, y) a ľudia budú mať problém ho napísať a vyhľadať. Ale ja som s ním bola spokojná a nedala som sa prehovoriť. Je pravda, že dnes mám trochu problém názov značky nadiktovať a 90% ľudí ho napíše nesprávne, ale na druhej strane je veľmi ľahko zapamätateľný, ľubozvučný a všimla som si, že ľudia majú potrebu ho len tak vykríknuť, keď idú okolo nášho stánku na festivale a vidia naše logo. :D

Veľká vďaka teda patrí Martinovi, že sa podieľal nielen na návrhu loga, ale aj ďalej pri vymýšľaní celého konceptu projektu na jeho začiatku. Neraz nám pokreslil vaky originálnymi maľbami, či pomohol pri grafických úpravách a návrhoch. Je to veľký dobráčisko a umenie má nielen v mene – MARTIN MJARTAN - ale aj v srdci. 

Rozhovor s Martinom:

Čomu sa momentálne venuješ?

Snažím sa zúžiť si tému dizertačnej práce. Mám viacero oblastí, ktoré chcem skúmať a prepájať ako napr. vzťahy, komunita, remeslo, dizajn... no chvíľku to trvá, kým sa objaví schodná cesta. Toto je, povedzme, mentálna práca a čo sa fyzickej týka, pracujem na sérii nádob z ocele a nereze. Rád by som cez leto spravil výstavu a dal portfólio na web.

Aký druh umenia ťa baví najviac?

Skoro všetky druhy umenia sú super! Samozrejme, že najviac pozornosti venujem vizuálnym prejavom ako socha, architektúra, dizajn, kresba... Ale potom tu máme hudbu, tanec, kulinárske umenie...:D Táto otázka je priťažká na jednoduchú odpoveď. Záleží skôr od situácie, čo ponúka na pozorovanie alebo rozjímanie, pretože umenie je aj vypestovať dobré potraviny alebo zachovať si chladnú hlavu v kritických situáciách, takže by to bolo na siahodlhú úvahu, čo všetko môžeme považovať za umenie.

Na ktorý výtvor si doposiaľ najviac hrdý?

Fuha, to neviem... Hrdosť cítim skôr pri priateľoch a rodine, napríklad keď som počul ako krásne spieva mladšia sestra, alebo keď sa nám podarilo dokončiť a nainštalovať sochu, ktorú vymyslel kamoš a pomáhali sme mu s realizáciou rok a pol. Bol som hrdý na nás, že sa nám to podarilo, a že sa páči aj ostatným.

Čo robievaš vo svojom voľnom čase?

Príroda, priateľka, kamoši, rodina, chill, pohyb, zážitky, hocičo čo príde :)

Čo nosíš vo svojom vaku?

Fľašu s vodou, skicár, dačo na kreslenie, po poslednom použití tam je rozpučená hruška, o ktorej som vedel, že tak skončí, no napriek tomu som si ju tam hodil s istotou, že si ju hore na kopci dám.

Čo by si chcel odkázať ľudstvu?

Dajme si viac záležať na zdravých vzťahoch s ľuďmi, s prírodou a so sebou.